Biotechnologia

W 2013 roku w nowych laboratoriach Collegium Biotechnologicum w Samodzielnej Katedrze Biotechnologii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Opolskiego rozpoczął się i trwa nadal cykl wykładów i pokazów skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do tej pory odwiedziły nas liczne grupy uczniów szkół z Opola (Zespół Szkół Budowlanych, III LO, VI LO) i regionu (Dobrzeń Wielki, Grodków, Kluczbork, Olesno, Prudnik, Strzelce Opolskie).

Wcielając w życie słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę… Pokaż mi, a zapamiętam… Pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem” odwiedzająca nas młodzież w skupieniu słucha wykładów, z ciekawością ogląda sale dydaktyczne i z zaangażowaniem wykonuje przygotowane dla nich doświadczenia.

W trakcie pobytu w Collegium Biotechnologicum uczniowie dowiadują się o korzyściach biotechnologicznego wykorzystania mikroorganizmów (m.in. do produkcji insuliny, antybiotyków, kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, witamin, do oczyszczania ścieków), kultur in vitro roślin (m.in. do produkcji farmaceutyków, GMO, rozmnażania gatunków ginących), czy kultur in vitro komórek zwierząt (m.in. uzyskiwanie tkanek do przeszczepów, badania toksykologiczne, diagnostyka wirusów).

Praktyczne umiejętności młodzież ma okazję sprawdzać na zajęciach laboratoryjnych m.in. z mikrobiologii, inżynierii genetycznej, genetyki, biomonitoringu, ekologii, mikroskopii i biologii komórki.

Przygotowana w tej formie oferta spotkań uczniów z biotechnologią cieszy się niezmienną popularnością, a relacje z pokazów na bieżąco są umieszczane na facebooku:www.facebook.com/biotechnologiaUO