Biotechnologia


Data dodania: 2014-04-23 08:20:15

W 2013 roku w nowych laboratoriach Collegium Biotechnologicum w Samodzielnej Katedrze Biotechnologii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Opolskiego rozpoczął się i trwa nadal cykl wykładów i pokazów skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do tej pory odwiedziły nas liczne grupy uczniów szkół z Opola (Zespół Szkół Budowlanych, III LO, VI LO) i regionu (Dobrzeń Wielki, Grodków, Kluczbork, Olesno, Prudnik, Strzelce Opolskie).

Wcielając w życie słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę… Pokaż mi, a zapamiętam… Pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem” odwiedzająca nas młodzież w skupieniu słucha wykładów, z ciekawością ogląda sale dydaktyczne i z zaangażowaniem wykonuje przygotowane dla nich doświadczenia.

W trakcie pobytu w Collegium Biotechnologicum uczniowie dowiadują się o korzyściach biotechnologicznego wykorzystania mikroorganizmów (m.in. do produkcji insuliny, antybiotyków, kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, witamin, do oczyszczania ścieków), kultur in vitro roślin (m.in. do produkcji farmaceutyków, GMO, rozmnażania gatunków ginących), czy kultur in vitro komórek zwierząt (m.in. uzyskiwanie tkanek do przeszczepów, badania toksykologiczne, diagnostyka wirusów).

Praktyczne umiejętności młodzież ma okazję sprawdzać na zajęciach laboratoryjnych m.in. z mikrobiologii, inżynierii genetycznej, genetyki, biomonitoringu, ekologii, mikroskopii i biologii komórki.

Przygotowana w tej formie oferta spotkań uczniów z biotechnologią cieszy się niezmienną popularnością, a relacje z pokazów na bieżąco są umieszczane na facebooku:www.facebook.com/biotechnologiaUO

+ więcej

Dr Dariusz Klejnowski Różycki w Zabrzu


Data dodania: 2009-11-02 19:48:10

Doktor Dariusz Klejnowski Różycki był zaproszony wykład-lekcję w Gimnazjum nr 16 w Zabrzu 30 X 2009.

Jak relacjonuje adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej: "wykład był dla wszystkich klas szkoły, zebranych w sali gimnastycznej (bo tylko tam się mogła cała szkoła zmieścić) i wygłosiłem wykład z prezentacją na jeden z proponowanych tematów. Młodzież zainteresowana, zadawała szereg pytań, o dziwo: zwłaszcza młodsi (z 1 i 2 klasy gimnazjum).

Ze względu na wiek słuchaczy musiałem metody dostosować do ich możliwości, ale spotkanie bardzo sympatyczne i udane."


Dyrekcja odwdzięczyła się za wizytę okolicznościowym dyplomem.

obraz - dr_klejnowski_rozycki_w_zabrzu.png

+ więcej

doktor Lipok w Głogówku


Data dodania: 2009-09-25 14:11:59

Dnia 17 czerwca 2009 roku w Zespole Szkół w Głogówku odbyła się III sesja popularnonaukowa „Chemia wokół nas”. W pracowni chemicznej spotkali się nauczyciele, uczniowie, rodzice i inni zaproszeni goście, żeby wysłuchać wystąpień dotyczących chemii nam najbliższej. Nasze tegoroczne spotkanie uświetnił specjalny gość, dr Jacek Lipok, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił temat: Uniwersalny język przyrody – o roli chemii w komunikacji pomiędzy organizmami. Uczniowie koła biochemicznego, którego opiekunem jest p. Karina Dziadek, również przygotowali interesujące prezentacje: „Kawa czy herbata?”, „Chemia zapachu” i „Biomonitoring środowiska”. Dyskusje przy kawie i ciastku trwały do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Lipokowi za przyjecie zaproszenia, poświęcenie czasu, interesujące wystąpienie oraz za wiarę w uczniów i ich możliwości.


Uczniowie Zespołu Szkół w Głogówku
+ więcej

Wyjątkowe zajęcia - uczniowie ZSO z Prudnika na Wydziale Chemii


Data dodania: 2009-06-29 10:07:14

obraz - 35.jpgDnia 16.06.2009 r. odbył się wyjazd uczniów naszego liceum do Opola. Celem wyjazdu była wizyta na Uniwersytecie Opolskim oraz zwiedzenie wystawy pt. „W kręgu alchemii, medycyny i astronomii”. Uczestnicy wyjazdu to, wybrani uczniowie z klas II e oraz I d pod opieką Pani Elżbiety Madery- nauczycielki geografii oraz Pani Jadwigi Harasymowicz - dyrektora liceum.

     Wykład wygłosiła Pani dr Izabela Jasicka- Misiak, a jego temat to „Owoc nie zakazany – fito chemikalia, strażnicy naszego organizmu”. Wykład trwał niecałą godzinę i wzbudził zainteresowanie słuchaczy. Po jego zakończeniu grupa podzieliła się na dwie mniejsze. Jedna poszła zwiedzać laboratoria i pracownie Katedry Chemii Analitycznej i Ekologicznej, a druga udała się na zajęcia praktyczne z chemii. Po pewnym czasie nastąpiła zamiana. Zajęcia laboratoryjne polegały na przeprowadzeniu wielu ciekawych doświadczeń chemicznych pod nadzorem pracowników i studentów.  Największe zainteresowanie wzbudziła możliwość komponowania własnych perfum na jednym ze stanowisk w pracowni. Zwiedzanie laboratoriów  i pracowni odbywało się pod przewodnictwem Pana dr Jacka Lipoka, który z entuzjazmem i pasją opowiadał o pracy i nauce na tym wydziale. Omawiał on działanie skomplikowanej aparatury takiej jak np.  chromatograf cieczowy  znajdujący się na uczelni. Przedstawiał on również bogatą ofertę edukacyjną owej uczelni dla uczniów chętnych poszerzania swojej w wiedzy w dziedzinie chemii i nie tylko.

galeria zdjęć >>

+ więcej

Młodzi Kryminolodzy w Krapkowicach


Data dodania: 2009-04-20 10:55:25

obraz - kryminalisci_krapkowice_01.JPGKoło Naukowe Młodych Kryminologów i Kryminalistyków Uniwersytetu Opolskiego zostało zaproszone przez Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach na dzień 20 marca 2009r. aby zaprezentować działalność koła naukowego w ramach akcji „zaproś wykładowcę”.

Wykłady przeprowadzili Bartosz Duda oraz Ida Kuchciak.


+ więcej

Po wizycie dr Anny Poliwody w Białej


Data dodania: 2009-04-17 10:09:44

Prezentujemy wypowiedź pana Marka Dziony, ucznia klasy III Zespołu Szkół w Białej po wykładzie dr Anny Poliwody:
 
Wykład poruszał aktualna problematykę, którą dopiero niedawno zaczęto się interesować. Był przygotowany w dosyć ciekawy sposób, prezentacja multimedialna pozwoliła na zobrazowanie tematyki wykładu, w sposób wizualny wyjaśniła treść. Był to interesujący sposób spędzenia lekcji biologii i chemii zarazem, przekazujący wiedzę z dziedzin, których nie ma czasu dokładnie omawiać na lekcji. Oby  więcej takich inicjatyw.
+ więcej

Koło Młodych Kryminologów i Kryminalistyków w Kędzierzynie-Koźlu


Data dodania: 2009-04-16 12:33:03

obraz - IMG_0093.JPGOdebraliśmy właśnie kolejne podziękowania z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie Koźlu. Tym razem to studenci prawa z Koła Naukowego Młodych Kryminologów i Kryminalistyków opowiadali uczniom o tym, czym się zajmują w związku ze swoimi studiami. Poza prezentacją dotyczącą daktyloskopii autorstwa Idy Kuchciak, Bartosz Duda poprowadził najbardziej efektowną część wizyty - praktyczny pokaz zdejmowania odcisków palców.

Po każdym z etapów, a także i podczas nich pojawiały się pytania, na które odpowiadali studenci Uniwersytetu Opolskiego.

Pytania dotyczyły zarówno wiedzy z zakresu kryminalistyki jak i dotyczącej studiowania na Uniwersytecie, a konkretniej Wydziale Prawa i Administracji, którego prezentujący są studentami. Ponadto padały pytania dotyczące warunków i terminów rekrutacji na studia.


Galeria zdjęć z zajęć >>

+ więcej

Uczniowie z Wieruszowa odwiedzili Wydział Chemii


Data dodania: 2009-04-14 10:54:43

Lidia Sikora, wychowawczyni klasy biologiczno-chemicznej z Liceum im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej, poprzedniczki UO.


Ponieważ jesteśmy szkołą spoza województwa opolskiego, to my postanowiliśmy odwiedzić Uniwersytet Opolski, a konkretnie Wydział Chemii. Tym samym, jeszcze jako licealiści, moi uczniowie mogli poczuć się studentami tego Wydziału.

Projekt  "Zaproś wykładowcę" jest niezwykle trafiony. Umożliwił uczniom udział w interesującym wykładzie dr Anny Poliwody pt. "Czy wyginą mężczyźni? - endokrynny efekt zanieczyszczenia środowiska" , a następnie intensywne ćwiczenia w laboratorium wśród probówek, mikstur i eksperymentów pod okiem wykwalifikowanej kadry. Młodzież poznała również strukturę Uniwersytetu i zdobyła kolejne ciekawe doświadczenia, co skwitowała stwierdzeniem: " faaaajna ta chemia" :)).

Jako wychowawca grupy serdecznie chciałam podziekować za poświęcony czas i uwagę oraz przybliżenie funkcjonowania Wydziału Chemii. Szczególne podziękowania dla koordynatora przedsięwzięcia, dra Jacka Lipoka.

+ więcej

Socjologia w Prudniku


Data dodania: 2009-04-02 16:39:24

obraz - michal_prudnik_01.jpgAutorka: Alicja Jania naucz. podstaw przedsiębiorczości w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku

„Socjologia jako nauka o społeczeństwie i jego wewnętrznych strukturach i zmianach, to nauka autonomiczna, posiada własny przedmiot i metody badań, korzysta z pomocy innych nauk Socjologia bada życie społeczne, interesująca się przejawami życia społecznego w aspekcie zachowań społecznych człowieka ( czyli język, miejsce urodzenia itp.), w aspekcie struktur społecznych, czyli organizacji społecznych (np. rodzina, uczelnia, państwo), w aspekcie interakcji społecznych... To bardzo ciekawy przedmiot.”

I bardzo dobre 2 wykłady Pana  mgr Michała Wanke, wykładowcy Wydzialu Historyczno-Pedagogicznego, który  gościł w dwóch prudnickich liceach 4 marca 2009r.

Czym właściwie zajmują się socjologowie? i "To nie jest sport dla kobiet" - rekonstruowanie stereotypów dotyczących płci  - to tematy przedstawione  zrozumiale, z nutką humoru, zamknięte w logiczną  całość, jedno wynikało  z drugiego. Młodzi ludzie podsumowali  - super! – i zapraszali Pana  mgr Michała Wanke do Prudnika z kolejnymi wykładami.

Dziękujemy za super pomysł, za super Program „ Zaproś wykładowcę” i super komunikację z młodzieżą.

Ogromnie cieszy otwarcie UO na współpracę ze szkołami.
+ więcej

Uczniowie z Kluczborka na Wydziale Chemii


Data dodania: 2009-03-24 13:32:58

obraz - barbara_kurzak.JPGAutorka: Jadwiga Pocheć, Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego w Kluczborku


Pragnę w swoim i imieniu uczniów podziękować Uniwersytetowi i Pani prof. B.Kurzak za stworzenie możliwości wzięcia udziału w projekcie "Zaproś wykładowcę". Pomysł wspaniały, uczniowie zachwyceni: po pierwsze możliwość znalezienia się w murach Uniwersytetu, a po drugie tematyka wykładu i przemiły stosunek Pani prof. do nas.

Po wysłuchaniu wykładu, który naprawdę zainteresował uczniów, nie mieli oni wątpliwości by móc odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego kosmetyki szkodzą?". Pani prof. przygotowała dla nas bardzo ciekawy wykład, urozmaicony przykładami z życia wziętymi i mówiła do naszych uczniów językiem dla nich zrozumiałym, unikając określeń chemicznych. Z mojej strony mogę zapewnić, że jeśli tylko będę miała następną okazję skorzystania z młodzieżą z możliwości uczestniczenia w takim projekcie to na pewno to uczynię.

+ więcej

Strona 1 z 2


Joanna Mentel
Pełnomocnik Rektora d/s Promocji
Uniwersytet Opolski Pl. Kopernika 11, pok. 106 (Collegium Maius)
mentel@uni.opole.pl
tel. 77/ 541 59 96


dol